Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki nim mogą zaoszczędzić na rachunkach związanych z energią elektryczną. Jednak, czy takie ogniwa wymagają czyszczenia? Jeśli tak, to jakich środków należy użyć? Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

 

Właściciele paneli fotowoltaicznych muszą wiedzieć, że te wymagają regularnego czyszczenia. Wskazane są również systematyczne przeglądy, a także konserwacja. Takie dbanie o panele jest bardzo ważne, ponieważ osadzają się na nich pyłki, kurz, sadza, ptasie odchody oraz piasek. Wszystkie z tych zanieczyszczeń negatywnie wpływają zarówno na funkcjonowanie samych paneli fotowoltaicznych, jak i uzyski z instalacji. W skrajnych przypadkach obniżą ich efektywność nawet o 20%. Regularne czyszczenie paneli przyczynia się więc do ich wydajniejszej pracy. Badania przeprowadzone w Niemczech oraz Australii wykazały, że panele należy myć 2 razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią. 

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Samodzielne mycie solarów lub paneli fotowoltaicznych nie jest zalecane. Zarówno ze względu na ryzyko upadku, jak i dobór nieodpowiedniego środka czyszczącego. Osoby, które mimo wszystko chcą je samodzielnie wyczyścić, będą potrzebować detergentu do czyszczenia, ręcznej szczotki lub gąbki (najlepiej wykonanej z nylonu), a także wody. Zamiast tej kranowej, warto wybrać destylowaną lub deszczówkę. Najlepiej, jeśli będzie zimna lub letnia. Detergent do mycia paneli powinien czyścić oraz odkamieniać ich powierzchnię, mieć właściwości antystatyczne, a także tworzyć hydrofobową warstwę. Środek tego typu powinien również zapobiegać powstawaniu smug oraz tworzyć warstwę, która w 100% przepuści promienie słoneczne.

Sprawdź naszą ofertę

  • Mycie paneli słonecznych
  • Czyszczenie paneli ze śniegu
  • Konserwacja farm fotowoltaicznych

Brilant Feniks Sp. z o.o. – od 1996 roku zajmujemy się specjalistycznym czyszczeniem, sprzątaniem obiektów oraz pracami wysokościowymi

Darmowa wycena i konsultacja

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych — o czym jeszcze warto wiedzieć? 

Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych na własną rękę nie zalecane jest używanie myjki ciśnieniowej, ponieważ może ona uszkodzić ogniwa. Nie wolno również po nich chodzić. Odradza się także używanie mydła ściernego oraz twardych szczotek, które mogłyby je porysować. Warto dodać, że nieodpowiednia konserwacja może spowodować utratę gwarancji producenta. Czyszczenie paneli warto przeprowadzać w pochmurne dni, ale nie w deszczowe. Na samym początku należy użyć środka czyszczącego, po chwili wytrzeć panele ściereczką, a następnie spłukać. 

Mycie paneli fotowoltaicznych — ile kosztuje? 

Samodzielne czyszczenia paneli nie zawsze jest tańsze niż zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy. Dzieje się tak, ponieważ osoby, które same chcą umyć panele, mogą np. nie oszacować potrzebnej ilości środka czyszczącego a w najgorszym scenariuszu uszkodzić instalację fotowoltaiczną. Koszt takiej usługi jest zależny przede wszystkim od:

  • stopnia zabrudzenia paneli
  • liczby ogniw, czyli od wielkości instalacji
  • ich umiejscowienia (mogą znajdować się na gruncie lub na dachu)
  • wysokości, na której znajdują się panele (konieczność użycia podnośnika)
  • dojazdu do klienta 

Mimo że panele fotowoltaiczne mogą służyć nawet 40 lat, należy je systematycznie czyścić. Dzięki temu właściciele ogniw będą mogli cieszyć się z ich wydajności przez długi czas. Co więcej — odpowiednia konserwacja sprawi, że nie stracą gwarancji producenta, a same panele będą estetycznie wyglądać. 

Kontakt

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z zakresem naszych usług, czekamy pod numerem telefonu oraz adresem e-mail. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się po lewej stronie i wysłać do nas zapytanie. Na wszelkie kwestie odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

Wszystkie nasze usługi świadczymy przez całą dobę, dopasowując się do godzin pracy klienta, przerw lub godzin otwarcia budynku. Jesteśmy otwarci na sugestie w tym zakresie. Pracujemy tak, by nie przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu budynku.

Dane firmy:
BRILLANT FENIKS Sp z o.o.
ul. J. Kilińskiego 78A, 33-300 Nowy Sącz
NIP UN 7343582011

    Similar Posts