Przygotowanie działki do budowy – jak przygotować teren?

Jeżeli planujesz przygotować teren działkowy do budowy domu, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Tekst zajmuje się najbardziej podstawowymi zadaniami, niezbędnymi do rozpoczęcia jakichkolwiek prac budowlanych. Trzeba je wykonać jeszcze przed stawianiem fundamentów i załatwianiem formalności. Mowa tu przede wszystkim o karczowaniu, mulczowaniu i wycince drzew.

Drzewa i krzewy – wycinać, przesadzać czy zostawić?

Jeżeli na działce przeznaczonej pod budowę znajdują się drzewa lub krzewy, można je zostawić, przesadzić, wyciąć lub przyciąć, zależnie od sytuacji. Rośliny, przede wszystkim, czasami warto pozostawić na miejscu, jeżeli w żaden sposób nie będą przeszkadzały w budowie lub późniejszym użytkowaniu działki. Mogą one stanowić naturalny element ozdobny, ale można także je wykorzystać, na przykład zawieszając huśtawkę ogrodową na gałęzi dużego drzewa.

Są jednak sytuacje, w których najlepszym rozwiązaniem będzie wycinka drzew, robi się tak przede wszystkim z drzewami spróchniałymi lub zniszczonymi, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, życia lub mienia. Jeżeli problem nie jest w samej roślinie, a w jej umiejscowieniu, warto pomyśleć nad przesadzeniem ich gdzie indziej. Jeżeli drzewo jest za wysokie lub jego korona jest uszkodzona, a jego całkowite wycięcie jest potencjalnie niebezpieczne, można zdecydować się na prace alpinistyczne. Alpinistyczna wycinka drzew polega na przycinaniu górnej części drzew, dlatego wiąże się z pracą na wysokościach i jeśli nie posiada się odpowiednich kwalifikacji, najlepiej zatrudnić do niej profesjonalistów.

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu?

Nie w każdej sytuacji można ot tak ściąć dowolne drzewo lub krzew, nawet na swojej własnej działce. Pozwolenie na wycinkę drzew lub krzewów należy uzyskać przede wszystkim, gdy chociaż jedna z roślin:

  • jest pomnikiem przyrody
  • znajduje się na terenie obszaru chronionego (jak na przykład park narodowy)
  • jest domem dla gatunków pod ochroną
  • znajduje się w pasie drogowym drogi publicznej
  • swoją obecnością nie pozwala na funkcjonowanie działalności gospodarczej

Mulczowanie korzeni

Aby maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń, warto zdecydować się na mulczowanie terenu. Mulczowanie, w przeciwieństwie do karczowania, polega na usuwaniu drzew i krzewów razem z korzeniami. Usuwanie korzeni drzew pozwoli na spożytkowanie większej części działki niż wycięcie samego pnia. Ponadto mulczowanie odżywia i użyźnia glebę, za sprawą tego, że materiał drzewny po wycięciu jest frezowany, a następnie rozdrabniany, mieszany z ziemią i rozprowadzany równomiernie po całej powierzchni działki.

Koszenie i karczowanie działki

Ostatnim etapem przed rozpoczęciem prac budowlanych powinno być koszenie trawy i wykarczowanie całej działki, chyba że teren będzie później równany koparkami. Warto wspomnieć, że trawę należy kosić regularnie, jest to obowiązek wynikający z ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 909 z późn. zm.). Nie stosując się do niego, można narazić się na mandat karny, a także negatywne stosunki z sąsiadami. Zadbanie o częste usuwanie chwastów zapobiega ich rozprzestrzenianiu się, a więc jest ważnie zarówno dla Ciebie, jak i dla osób w Twojej okolicy.

Podsumowanie

Podsumowując, przed zabraniem się za stawianie fundamentów, czy inne prace budowlane, należy odpowiednio przygotować teren działkowy pod te prace. Takie przygotowanie obejmuje wycinkę, mulczowanie lub przesadzenie drzew i krzewów (w sytuacjach, gdy jest to konieczne), a następnie wykarczowanie i skoszenie trawy. Po wykonaniu tych etapów można rozpocząć budowę.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *